Terleyen bir at dedi ki:

9 Aralık 2012 Pazar

Burak'a

Huzurla uyumamın tek nedeni kardeşimin gece ikide sıcacık yatağımdan beni kaldırıp yatsıyı kılıp kılmadığımı sorgulamasıydı aslında. Kulaklarımda hüznün tiz sesiyle dinleyerek uyumuştum. Bütün acıları sıkıştırarak göz pınarlarıma görebileceğim her şeyden vazgeçmiştim, kapılarına tekmeyi basmıştım içimdeki mutluluğun
Yatsıyı kılıp kılmamaktan ibaret değildi bütün sorun. Dört rekat farzı akşam yedide de kılabilirdik çünkü. Beş dakikamızı alırdı en fazla. En fazla birkaç mesajdan olurduk. Dünyevi uğraşlara, kalp kırılmalarına takılırken, bozuk plak gibi hayata devam etmeye çekinirken gecenin akışkanlığını, yatsının bir kuş olup ellerimizin arasından uçabileceğini unutmaktı mesele. Ötelemekti insanın en kadim borcunu. Zira kılmadığımız yatsılar beynimizi kemirmedikçe, sarmalamadıkça uykularımızı, izin vermedikçe karabasanlara, tam anlamıyla inanmış olmayacaktık, teslim olmuş olmayacaktık tamı tamına!
Yatsıyı kıldıran kardeşlerin varlığına hamdolsun
Onlar başucumuzda olduğu, ellerimizden tuttuğu sürece romantizme boyun eğmeyecek başlarımız. Geceleri küfür ederek yatmayacağız. Gamlı uykulara veda edeceğiz el ele. Gözlerimize olur olmadık yerde yakamozlar takılmayacak, içimizden şiir yazmak gelmeyecek bir gülün dikenine. Uykusuz kalmaklar Allah yolunda olacak Allah'ın adıyla geç kalıp Allah adıyla kovalayacağız hayatı. Allah lafzı geçmeden koymayacağız hiçbir cümleye nokta.
Günahlarımıza ağlayan kardeşler Rahman olanın yüreğimize serptiği merhameti
Karayellerin önüne kol kola baraj kuranlar, aynı cinsten aynı yürekten revan gönüllü, merhamet dolumlu cengaverler. Onlar elleri kılıç tutacak, tek yürek dünyanın merhametini omuzlayacak yaşta engelsizliğe inanan Kadir muklakın aslanları. Onlar reçetelerini kalplerinde aramayanlar, doğrudan doğruya Hakka ve sabra teslim olanlar. Kardeş olanlar onlardır işte. Bir kardeş diğerinin elini tutar emri bil maruf der. nehyi anil münker adı altında devrimi zikreder.
Ve bir yatsının sevabını paylaşmak müslümanca kurulmuş bir kardeşliğin bereketidir her daim. "Bizi doğru yola ilet" derken yüreğine dokunan kişiler, yanında saf tutup omuzlarını küçültmeyen kenetlenmiş adamlar. Hakkı ve sabrı hatırlatan kardeşlerimiz varsa ağlamayalım işte, ağlamayalım. Sevebiliyorsak hala gözyaşı akıtmaya lüzum yoktur. Sevmek Allah yolunda amelleri birleştirmektir çünkü. Sevmek kol kola girip zincir oluşturmaktır bir yerde. Sevmenin anlamı her ne kadar kavram kargaşasından nasibini almış olsa da yüreği asumana ardın açılı olanlar için aydınlık sözler kurmaktır, muhabbet sahibi olmaktır hala.Aşkın sarhoşluğundan ve romantizmin bereketsizliğinden uzak durup diriliş nesillerine örnek olmaktır. Sevmek baş ucunda nöbet tutup, kardeşlerinin günahlarına kalkan durmaktır.
Yatsıyı kıldırmak için gece ikide beni sıcacık yatağımdan kaldıran kardeşe bütün dualarım feda olsun. Ellerimden tutsun da beraber yemin edelim asra.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder